Advertisement

Faiz oranlarındaki artışların ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve bunun da endüstriyel metallere olan talebi azaltacağına dair spekülasyonla bakır, çinko ve nikel fiyatları New York ve Londra'da geriledi.

Avrupa Merkez Bankası'nın karar alıcıları bu yıl en az 2 kez faiz oranlarını yükseltebileceğini işaret ediyor. Japonya Merkez Bankası da yarın faizin artışının habercisi olarak görülen kredi daralmasına dair kararını açıklayacak.

San Antinio'daki U.S. Global Investors'ta 1 milyar doları yöneten Brian Hick, piyasaların ABD, Japonya ve Avrupa'nın faiz kararları konusunda endişeleri olduğunu ve düşük faizlerin ekonomiler için iyi olduğunu söyledi.

3 ay vadeli bakır, Londra Metal Borsası'nda 39 dolar veya yüzde 0.8 düşerek Londra saatiyle 5:11'de ton başına 4,719 dolardan işlem gördü. Çinko 21 dolar veya yüzde 0.9'luk kayıpla 2,227 dolar/ton olurken, nikel ise 160 dolar veya yüzde 1.1'lik düşüşle 14,700 dolar/ton'dan işlem gördü. Alüminyum fazla değişiklik göstermedi.

Özellikle Çin ekonomisinin büyümesi ve ülkede fabrikalarla otomobil sektöründe metallere olan ilginin artmasıyla endüstriyel metaller son 3 yılda yükseldi. Bakır fiyatları talebin arzı geçmesiyle son 3 yılda 3 misli yükseldi. Metal, 7 Şubat'ta 5,100 dolar/ton işe rekor kırmıştı. Çin'de ekonomi geçtiğimiz yıl yüzde 9.9 oranında büyüdü.