Advertisement

Bloomberg'in hedge fonu endeksi Temmuz 2008'den bu yana görülmemiş bir seviyeye ulaşarak 125.18 puana yükseldi. 1.9 trilyon dolar değerindeki sektörün barometresi, Temmuz 2007'de 130.38 puan düzeyinden rekor kırmıştı.

Hedge fonlarının büyük çoğunluğunun Şubat'ta iyi performans gösterdiğini söyleyen Richmond, Virginia'daki Agecroft Partners LLC'nin yöneticilerinden Don Steinbrugge, birçok hisse senedi fonu yöneticisinin de piyasalarda yaşanan rallinin etkisiyle kazanç sağladığını belirtti.

MSCI Dünya Endeksi Şubat ayında, olumlu ekonomik veriler ve beklentileri aşan şirket kazançları sayesinde yüzde 3.6 değerlendi. ABD Merkez Bankası Fed, ABD'nin büyüme beklentisini yüzde 3-3.6 aralığından, yüzde 3.4-3.9 aralığına çıkardı.

Yatırımcıların yükselen ve düşen hisseler üzerine oynayabildiği uzun ve kısa vadeli hisse senedi fonları, yüzde 0.8 getiri sağladı. Küresel trendlerden kâr sağlayan makro fonları ise Şubat'ta yüzde 0.1 değerlendi. Multistrateji hedge fonları ise önceki ay yüzde 0.9 yükseldi.

Hedge fonları, geçtiğimiz çeyrekte en çok yükselen varlıklardan oldu. Yatırımcıların risk iştahının açılmasıyla piyasadaki kazançlardan yararlanan net hedge fonu mevduatları, 13 milyar dolar değerinde prim yaptı. Hedge fonları geçtiğimiz sene de 56 milyar dolar değerlenerek, 2007'den bu yana en yüksek yıllık kazancı kaydetmişti.