Advertisement

Kuzey Afrika ülkelerinde artan siyasi sorunlar, ham petrol fiyatlarına rekor kırdıracak görünüyor. Yatırım bankası Barclays Capital, Rusya ardından dünyanın ikinci büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan'a yönelik risklerin devreye girmesiyle, fiyatların 2008 yılı düzeyine geri dönebileceğini öngördü.

Önce Tunus, ardından Mısır ve Libya'da etkili olan hükümet karşıtı eylemlerin etkisiyle, ham petrol fiyatları yıl başından bu yana yüzde 22 artış gösterdi. Barclays Capital uzmanları, 120 dolara yaklaşan Brent petrolündeki artışın daha da hızlanabileceği tahmininde bulundu.

Yemen üzerinden Suudi Arabistan'a yönelik terör örgütü El Kaide aracılığıyla yapılacak bir eylemin petrol üretimini olumsuz etkileyeceğini öngören uzmanlar, bu şekilde petrol fiyatlarında aşırı dalgalanma yaşanacağını vurguladılar.

Suudi Arabistan'ın demografik olarak Mısır'a benzediğini kaydeden uzmanlar, Suudi halkının yönetime tepkilerinin artması halinde sosyal güvenlik harcamalaranının artabileceğine işaret ettiler. Suudi Arabistan Kralı Abdullah, ABD'de gördüğü tedavi ardından Şubat başında geldiği ülkesinde sosyal yardımlar için 30 milyar dolarlık bütçe ayrıldığını açıklamıştı.

Murat BAŞBOĞA