Advertisement

İSTANBUL (A.A) - 08.03.2011 - Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Giovanni Bisignani, petrol fiyatlarındaki artışın hava taşımacılığının en önemli sorunlarından birini oluşturduğunu belirterek, petrol fiyatlarındaki her bir dolarlık artışın, sektöre 1,6 milyar dolarlık ek maliyet getirdiğini söyledi.

2011 IATA Dünya Kargo Sempozyumu, Türk Hava Yollarının (THY) ev sahipliğinde İstanbul'da başladı. Hilton Otel'deki sempozyumun açılışının ardından IATA Başkanı Giovanni Bisignani ve THY Genel Müdürü Temel Kotil basın toplantısı düzenledi.

Bisignani, IATA'nın kargo konusundaki en büyük toplantısını İstanbul'da gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Sempozyuma bine yakın havayolu temsilcisinin katıldığını ifade eden Bisignani, hava taşımacılığında kargonun yerinin son derece önemli olduğunu, geçen yıl 69 milyar dolarlık bir kargo gelirinin elde edildiğini vurguladı.

Uluslararası ticarete konu olan malların değer itibarıyla yüzde 35'inin havayolu ile taşındığını ve kargo taşımacılığıyla ekonomi arasında paralel bir bağlantı olduğunu kaydeden Bisignani, ''Eğer kargo sektör olarak düşüyorsa bilin ki ekonomilerde de bir bozulma vardır. Kargo genelde sektör olarak en hızlı kayba uğrayan ama aynı zamanda en hızlı toparlanan bir sektördür. Dolayısıyla ekonominin çok iyi bir göstergesidir, sağlığının belirtisidir'' dedi.-PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞ-Havayolu şirketlerinin geçen yıl 16 milyar dolarlık kar açıkladığını belirten Bisignani, 2010 yılında 594 milyar dolarlık geliri olan bir sektör için bunun oldukça küçük bir değer olduğunu ifade etti.

''Bizim için en öldürücü unsur şu anki petrol fiyatlarıdır'' diyen Bisignani, şunları kaydetti:

''Havayolu şirketlerinin 2011 yılındaki karı bu petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle yüzde 40 azalacak. Dolayısıyla bu seneki karın 8,6 milyar dolar civarında olması bekleniyor. Üstelik bu varil başına 96 dolarlık tahmine göre. Petrol fiyatlarındaki bir dolarlık artış bu sektöre her yıl 1,6 milyar dolarlık ek maliyet getirmektedir. Dolayısıyla fiyatlar bu şekilde giderse bu yıl sonunda 166 milyar dolar civarında bir ek maliyet oluşmuş olacaktır.

Bu olumsuzluklar içinde belki tek olumlu nokta, ekonomilerin genel olarak toparlanıyor olması. Gayrisafi yurt içi hasılada bu yıl yüzde 3,1'lik bir büyüme bekleniyor. Dolayısıyla talep artışı olacağı konusunda iyimseriz. Bu yıl yüzde 6'lık bir talep artışı bekliyoruz. Hava kargoculuğunun sektörün 594 milyar dolar tutarındaki gelirine 68 milyar dolar tutarında katkı sağlaması bekleniyor. 2011 yılında toplam 46,2 milyon tonluk hava kargosuna ulaşılacağı tahmin ediliyor.''

Bir diğer sorunun da hükümetlerin krizdeki bütçe açıklarını kapatmak için hava taşımacılığına getirdikleri vergiler olduğunu ifade eden Bisignani, ''Bu konuda tek istisnai ülke Türkiye'dir. Türkiye'de hükümetin havayolu taşımacılığına çok büyük desteği var. Çok vizyonel bir politika ile ilerliyorlar'' dedi.

Bisingani, Türkiye'de sektörün 2014 yılına kadar her yıl yüzde 6,8 büyümesini beklediklerini belirterek, geçen yıl yüzde 19,1 büyüyen THY'nin dünyadaki en hızlı büyüyen havayollarından biri olduğunu söyledi.

Türkiye'de aşılması gereken zorluklar da bulunduğunu kaydeden Bisignani, rötarların azaltılması için çaba gösterilmesi, pilot yönetim teknikleri ve yönteminin küresel standartlara uygun hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kargo taşımacılığında iki konuya önem verdikleri vurgulayan Bisignani, bunların güvenlik ve emniyet olduğunu belirtti.

Sektörde en düşük kaza oranlarına IATA üyelerinin ulaştığını, 2010 yılında 1,6 milyon uçuşta sadece bir kaza meydana geldiğini ifade eden Bisignani, bunun rekor seviyede düşük rakam olduğunu ancak asıl amaçlarının sıfır kazaya ulaşmak olduğunu söyledi.

Bisignani, kargoda emniyet konusunda bir tedarik zinciri yaklaşımına ihtiyaç bulunduğunu, paketlemeden yüklemeye kadar emniyet zincirinin kontrol edildiği bir sistem gerektiğini, metal ve likitlerin daha iyi taranması ve denetlenmesinde hükümetlerin devreye girmesini istediklerini kaydetti.

Bir önemli konunun da elektronik bilgi konusu olduğunu dile getiren Bisignani, son derece önem verdikleri bu konunun maliyet ve zaman açısından yararlar sağlayacağını ifade etti.

Havacılık sektörünün son derece kırılgan olduğunu belirten Bisignani, 2009 yılında sektörün ekonomik kriz nedeniyle 30 milyar dolar ek borçlanmaya gittiğini ve sektörün toplam borcunun 210 milyar dolara ulaştığını vurguladı.-''İPEK YOLUNU HAVADAN KURUYORUZ''-THY Genel Müdürü Temel Kotil de geçmişteki İpek Yolu'nu havadan kurduklarını anlatarak, bunun Ulaştırma Bakanlığının son 8 yıldaki politikaları ile gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye'de iç hatların rekabete açılmasından sonra yurt dışına yöneldiklerini, Ortadoğu'ya ve Ortaasya'ya büyük yatırım yaptıklarını ifade eden Kotil, İstanbul'u bir merkez haline getirerek transit yolcu sayısını artırdıklarını belirtti.

Uçak altında taşınan kargonun kendileri açısından son derece önemli olduğuna dikkati çeken Kotil, ''Kargodaki artış, bizim karlılığımıza çok pozitif bir etki yapıyor. Uzun uçuşlarda kargo yoksa kar da yok'' dedi.

Dünyadaki genel ekonomik krize rağmen THY'nin 2009 ve 2010 yıllarında taşıdığı kargo miktarının arttığına dikkati çeken Kotil, ''2011 yılında kargoda yüzde 50, yolcu taşımacılığında yüzde 28'lik bir büyüme bekliyoruz'' diye konuştu.