Advertisement

Bugün saat 15:00'te açıklanan Rebaket Kurulu kararlarıyla bankacılık sektörü İMKB 100 endeksindeki yükselişe öncülük etti.

VOB 30 endeksli kontratlarda kazançlar bir ara yüzde 0.20'ye kadar düştü. Gelen cezaların piyasa algılamasını bozmayacağı büyüklükte olması banka hisselerine olumsuz etki yapmadı. Gösterge tahvil faizi ise bugünkü hazine ihalelerinin de etkisiyle % 9 bileşiğin üstüne çıktı.

Euro/Dolar daki dolar lehine hareket, bozulan algılamanın da etkisiyle Dolar/TL 'yi 1.60 sınırına yaklaştırdı.

Avrupa'da endekslerin hepsi eksiye döndü. Yatırımcıların ilgisi altından hisse senetlerine dönmüştü ancak ilerleyen saatlerde bu ilginin azaldığı görüldü.

Yunanistan'ın temerrüde düşeceği beklentisiyle yatırımcılar Yunan tahvillerinde satışa yöneldi. Gösterge niteliğindeki 10 yıllık Yunan tahvil faizi % 12.78 ile euronun kullanılmaya başlandığı 1999'dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. 5 yıllık Portekiz tahvil faizinin 10 yıllıklara göre daha fazla getiriyor olması da piyasanın bu vadede Portekiz'in ödeme güçlüğüyle karşılaşacağını fiyatladığını gösteriyor.

Euro/dolar gelen satışlarla 1.3870 düzeyine kadar indi

Önemli teknik desteklerine çekilen dolar endeksi ve Avrupa'daki borç krizinin daha da yoğunlaşacağı beklentisiyle euro/dolar 1.40'lı seviyelerden gelen satışlarla 1.3870 düzeyine kadar indi.

ABD'den gelecek veri olmaması sebebiyle seans boyunca risk iştahındaki bozulmanın derecesi ve petrol fiyatlarındaki yön etkili olacak. Dün Wells Fargo'nun çip üreticileri sektörünün tavsiyesini düşürmesi üzerine sertleşen satışların devamının gelip gelmeyeceği diğer önemli bir faktör. Diğer yandan hafta sonuna kadar ABD perakende şirketlerinin açıklayacakları mağaza satışları da takip edilecek.

Borçlu ülke tahvilleri satılmaya devam ederken, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artıracağı beklentisiyle Almanya 2 yıllık tahvil faizi de 18 ayın zirvesinde tutunmaya devam ediyor. Kuvvetlenen enflasyon beklentileri, ABD 10 yıllık tahvil faiziyle enflasyon endeksli tahvil faizi arasındaki farkı 2.55'e kadar çekti. Gelinen seviye 2008 Haziran'dan bu yana görülen en yüksek değer. Bilindiği gibi 2 tahvil faizi arasındaki farkın açılıyor olması yatırımcıların enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize ettikleri anlamını taşıyor.