Advertisement

Muammer Kaddafi'nin rejiminin finansmanını kontrol eden Libya Merkez Bankası Başkanı Ömer Bengdara, yetkili ve diplomatların kafasını karıştırdı.

Ferhat Ömer Bengdara, Libya'daki siyasi krizin ve isyanların patlak verdiği günlerden bu yana ortalıkta görünmüyordu. Bu da yetkilileri, başkanın hangi tarafta oynadığına ilişkin belirsizliğe itti.  

Bengdara'nın ani bir durumda, ülkenin varlıklarını Kaddafi ve ailesine yönlendirme ihtimali, yetkilileri endişelendiriyor. Bu sebeple de Merkez Bankası Başkanı'nın Kaddafi'nin yandaşı mı yoksa muhalifi mi olduğu konusu artan bir şekilde kafaları kurcalıyor.

İsyanın başladığı süre içinde Libya'nın merkez bankası başkanlığı görevini de ülkenin maliye bakanı yürütmek zorunda kalırken; Bengdara'nın ise nerede olduğu tam olarak bilinmiyordu.

Ancak Financial Times'a dün açıklama yapan Bengdara, tüm bu süre içinde İstanbul'da olduğunu söyledi.

Bengdara'nın açıklaması, hükümete bağlılığı hakkında bir fikir vermezken, başkan, krizin ardından istifa edeceğini belirtti. Bengdara, bu süre zarfında uluslararası tepkilerle başlayan hesapların dondurulması konusuyla ilgilendiğini açıkladı.