Advertisement

Cathay Pacific Airways Ltd. ve Eva Airways Corp., vadeli petrol kontratlarının ikinci gününde de düşmesi üzerine yüzde 2.5'in üzerinde değer kazandı. Elektronik ölçüm aletleri üreticisi Electric Corp., Mizuho Securities Co.'nun şirketin hisselerinin tavsiyesini yükseltmesinin ardından yüzde 6.4 yükseldi. Bank of America'nın dün konut kredilerinde ilerleme kaydedildiğini açıklamasının sonrasında, Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., bölgedeki bankaların hisselerindeki artışa öncülük etti. Avustralya'nın en büyük petrol üreticisi ve dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., petrol ve bakır vadelilerindeki düşüşle birlikte yüzde 1.3 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi ufak bir değişiklik kaydederek 138.03 puan oldu. Endeks geçtiğimiz hafta Güney Kore ve ABD'den gelen olumlu ekonomik verilerin, Ortadoğu'daki krize ilişkin endişelerin önüne geçmesiyle yüzde 1.9 oranında prim yapmıştı.

Tokyo'daki Shinkin Asset Management Co.'nun analistlerinden Naoki Fujiwara, petrol fiyatlarındaki artışla duraklayan rallinin ardından, yatırımcıların şimdi belirsizliklerin sürmesine rağmen, olumlu ekonomik verilere odaklanmayı tercih edeceğini belirtti.

Japon Nikkei 225 endeksi yüzde 0.4 yükseldi. Ülkede Ocak ayına ait makine siparişleri, yüzde 3'lük beklentinin üzerine çıktı ve yüzde 4.2 artış kaydetti.

Hong Kong'taki Hang Seng Endeksi yüzde 0.6 değer kazanırken, Çin Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Güney Kore Kospi Endeksi ve Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi de sırasıyla yüzde 0.1 ve yüzde 0.8 düşüş kaydettiler.

Standard&Poor's 500'de yer alan endeks vadelileri bugün yüzde 0.2 değer kaybetti. Endeks dün ise Bank of America'nın S&P 500'deki bankaların sürdürdüğü ralliye öncülük etmesinin etkisiyle yüzde 0.9 yükselmişti.