Advertisement

29 ayın en yüksek seviyesinden gerileyen petrol fiyatlarının enflasyon edndişelerini hafifletmesi ve bu durumun 'güvenli liman' olan altına talebi azaltmasıyla altın fiyatları ikinci günde geriledi.

Külçe altının onsu Singapur'da saat 2:02 itibariyle 1,425.25 dolar olmadan önce yüzde 0.4 kadar düşerek 1,422.95 dolardan işlem gördü. Metal, 7 Mart'ta tüm zamanların zirvesi olan 1,444.95 dolara çıkmıştı. Nisan vadeli kontrat, New York'ta ufak değişiklikle 1,425.40 dolar oldu. Petrolün varili New York'ta 81 sent düşerek 104.21 dolardan işlem gördü.

Merkezi Singapur'da bulunan Philip Futures'ta analist olan Ong Yi Ling, altında yükseliş trendinin sürmesi için Ortadoğu'da gerilimin tırmandığına dair süreklilik arz eden bir haber akışı olması gerektiğini söyledi. Ong, "Daha da önemlisi petrol fiyatlarının da artarak enflasyonun yükseleceğine dair endişeleri tetiklemesi gerekir" dedi.

Libya'da isyancılar Muammer Kaddafi'nin kontrolünü ele geçirdiği şehirleri geri almak için çatışmaya hazırlanırken, Kuveyt petrol bakanı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) daha fazla petrol üretimi gerekip gerekmediğine dair acil görüşme yapmayı planladıklarını bildirdi.

Tunus ve Mısır'da başlayan ve ülke liderlerinin devrilmesine neden olan olayların çıkış noktasında yükselen gıda ve emtia fiyatlarının da katkısı olduğu belirtiliyor.

Enflasyonun yükseleceğine dair endişeler ve para birimlerinin değer kaybıyla altın fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 30 yükselmiş ve metal ard arda onuncu yıllık kazancını gerçekleştirmişti. Bu yıl, artan tüketici fiyatlarına karşı Çin'den Endonezya'ya kadar birçok Asya ülkesi faiz oranlarını artırma yoluna gitti.