Advertisement

ABD'nin ikinci büyük bankası JPMorgan Chase & Co., 2011 yılı için ABD ve Euro Bölgesi büyüme tahminlerini düşürmesinin ardından, gelişmiş ülke hisse senetlerini gelişen piyasa hisse senetlerine tercih etme durumuna son verdi.

JPMorgan'ın Asya ve gelişen piyasalar baş stratejisti Adrian Mowat tarafından yönetilen analistlerin hazırladığı raporda, Banka, gelişmiş piyasalara ilişkin verilere yönelik eğilimin şimdi pozitiften ziyade nötr olması ile birlikte, "gelişen piyasaların 'underweight' ve gelişmiş piyasaların 'overweight'" olan tavsiyesine son verdiğini kaydetti.

Raporda "Ekonomik verilerin yumuşadığı ve yatırımcıların yapısal konular üzerinde odaklandığı 2010 yılının ikinci çeyreğinin tekrarlanmasından korkuyoruz" denildi ve "Avrupa'da yapısan riskler oluşuyor ve ABD yerel yönetimlerindeki mali sorunlar belirgin halde" şeklinde görüş bildirildi.

24 gelişmiş ülkenin hisselerini izleyen MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 4.7 yükselirken, 21 gelişen ülkenin hisselerini izleyen MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi % 1.2 düştü. Gelişmiş ülkelerin endeksi geçen yılın ikinci çeyreğinde yüzde 13'lük bir düşüş yaşamıştı. JPMorgan, 2011 yılı için ABD ekonomisine yönelik büyüme tahminini % 3.4'ten % 3.2'ye, Euro Bölgesi tahminini ise % 2.3'ten % 2.2'ye indirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı, 25 Şubat'ta yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2.8 büyüdüğünü duyurdu. Bu rakam, ABD'de federal ve yerel hükümetlerin harcamalarda daha fazla kısıntıya gitmesinin etkisiyle, daha önce açıklanan yüzde 3.2'lik büyümeden ve piyasa beklentilerinden daha aşağıda gerçekleşmişti.