Advertisement

Bugün gösterge faizlerini artıran Tayland Merkez Bankası'na ek olarak, yarın da Kore Merkez Bankası'nın faiz artırması bekleniyor. MSCı Asya-Pasifik Endeksi geçtiğimiz 2 günde petrol fiyatlarındaki gevşemenin, küresel ekonomi ve enflasyona ilişkin endişeleri azaltması üzerine yeniden yükselişe geçti.

Piyasaların daha aktif bir para politikası görmeye başladığını belirten Hong Kong'taki Brown Brothers Harriman'ın Forex yöneticisi Chris Gothard, petrol fiyatlarının düşmesi hâlinde, bunun gelişen ülkelerin paralarına yansıdığına dikkat çekti.

Güney Kore Wonu, ABD Doları karşısında yüzde 0.3 değerlenerek 1,114.75'ten işlem gördü. Filipin Pezosu ise yüzde 0.2 prim yaptı ve 43.385 düzeyine çıktı. Tayvan Doları ise yüzde 0.3 kazançla, Doalr karşısında 29.344 seviyesine yükseldi.

Endonezya'da yüzde 6.75 ve Hindistan'da yüzde 6.50 seviyesinde seyreden faiz oranları, ABD ve Japonya'nın yüzde 0.25 ve altındaki faiz oranlarına kıyasla oldukça yukarda seyrediyor.

Güney Kore Wonu, yatırımcıların bu hafta ilk kez Güney Kore'deki hisselerin net alımlarını yapması üzerine, ikinci gününde de değer kazandı. Kore Merkez Bankası'nın yarınki toplantının ardından 25 baz puan faiz artıracağı tahmin ediliyor. Güney Kore'de enflasyon Şubat ayında merkez bankasının hedefi olan yüzde 4'e ikinci kez ulaştı.