Advertisement

"Bütçeyi dengelemek üzere çok erken harekete geçmeye çalışmış olan Japonya'da, 1997 ve 1998'de Japonya'da yarım bir onyıl kaybedilmişti" diyen Nobel ödüllü ekonomist Stiglitz, Avrupa'nın da benzer bir sorunla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

İspanya'dan İrlanda'ya kadar Avrupa'daki birçok hükümet, bütçe açıklarını vergi artışları ve harcamalarda kesintilerle finanse etmeye çalışıyor. Ancak bu ülkeler, aynı zamanda ülkelerinin ekonomilerini canlandırmaya çalışıyor. Avrupa Birliği liderleri 25 Mart'ta bölgedeki borç krizini görüşmek ve kurtarma fonunun kapsamını gözden geçirmek üzere toplanacak.

Stiglitz, aynı zamanda artan enerji ve gıda fiyatlarının kalıcı bir enflasyona sebep olma riskini ise düşük gördüğünü açıkladı. Euro Bölgesi'nde tüketici fiyatları geçtiğimiz ay yüzde 2.4 oranında hızlanarak, Ekim 2008'den bu yana en hızlı artışa işaret etti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet de geçtiğimiz hafta Nisan ayından itibaren bir faiz artışının yapılacağinin sinyalini verdi.

Emtia, gıda ve enerji fiyatlarının bir miktar enflasyonist baskıya sebep olabileceğini belirten Stiglitz, ancak bunun geçici olacağını düşündüğünü ifade etti.