Advertisement

Petrol fiyatlarının düşmesinin küresel ekonomideki büyümenin süreceğine dair beklentileri artırması ve bu durumun bakır talebini arttıracağı beklentisiyle bakır fiyatları Londra'da yeniden yükseldi.

3 ay vadeli bakır, Singapur'da saat 2:49 itibariyle yüzde 0.4 değer kazanarak 9,570 dolar/tondan işlem gördü.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün petrol stoklarının arttığını açıklamasının ardından New York'ta ham petrol fiyatları yüzde 0.8 değer yitirdi.

Australia and New Zealand Banking Group'ta emtia araştırma bölümü başkanı olan Mark Pervan petrolün düşüşü ve hisse senetlerindeki ralliyle risk iştahının arttığını söyledi.

Dün bakır fiyatları 2 haftanın en düşük seviyesine inmişti. Petroldeki rallinin ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı spekülasyonu ve metal stoklarının genişlemesiyle fiyatlar 15 Şubat'taki rekor seviye olan 10,190 dolar/tondan yüzde 6 gerilemişti.

International Copper Study Group'a göre, 2011'de 400,000 tonluk bakır açığı olabilir. Bloomberg verilerine göre Londra, New York ve Shanghai'daki stoklar beşinci günde de yükselerek dün 660,826 tona ulaştı. Bu, Temmuz'dan beri en yüksek seviye.

Singapur'daki Citigroup'ta emtia araştırma bölümü başkanı David Thurtell, bakırdaki arz-talep dengesinin şu anda daha zayıf olduğunu belirtti.