Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, petrol fiyatlarının bu düzeyde kalması durumunda Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir düzeye ulaşmasının zorlaşabileceğini belirtti.

'Yatırım statüsü haziran seçimlerinden önce olası değil' açıklamasını yapan kredi derecelendirme kuruluşu, cari açığın genişlemesinin ekonomideki zayıflığı artırdığını söyledi. Fitch ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın geride kaldığına dair endişelerin de arttığı yorumunda bulundu.  

Garanti Yatırım ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Fitch'in açıklamasıyla ilgili olarak Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, "Fitch'in cari açıkla ilgili görüşlerine katılıyoruz. Buna ek olarak Merkez Bankası'yla ilgili görüşüne çok katılmıyoruz. Gerçi piyasa bunu çoktan fiyatladı, bu sebeple de bono faizi yükseldi. Piyasada 'Merkez Bankası faiz artıracak' görüşü fiyatlandı" dedi.

'Merkez Bankası politika kombinasyonundan hemen vazgeçmez'

Bankadan faiz artırımı beklemediklerini belirten Altınsaç, şu anki politika kombinasyonunun buna izin verecek nitelikte olmadığının altını çizdi. Merkez Bankası'nın bu kombinasyondan hemen vazgeçeceğini düşünmediklerini söyleyen Altınsaç, "Merkez Bankası'nın şanssızlığı, bu politika kombinasyonunu uygularken Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki krize denk gelmesi oldu. Dolayısıyla petroldeki yükselişe ve gelişmekte olan piyasalardan çıkışlara denk geldi. Bu, politikanın uygulamasında bankanın şansızlığı oldu. Bu sebeplerden dolayı politikada değişikliğe gidebilir ama bu politika dizaynında sorun olduğu anlamına gelmez" diye konuştu.