Advertisement

Altın fiyatları, Euro Bölgesi'ndeki borç sorununa yönelik endişelerin tekrar ortaya çıkması ve enflasyon baskılarının küresel büyümeye zarar verebileceği endişelerine bağlı olarak yükseldi.

Portekiz'in borçlanma maliyetleri, ülkenin Yunanistan ve İrlanda'nın ihtiyaç duyduğu kurtarma planından kaçınmak için, 1 milyar euroluk (1.4 milyar dolar) 2013 vadeli tahvil ihalesine gitmesi sonrası yükseldi. Portekiz'in bugünkü tahvil ihalesi, 24-25 Mart'ta yapılması planlanan zirve öncesi Avrupa Birliği (AB) liderlerinin borçlu ülkeler için kapsamlı bir destek paketi oluşturma yönünde müzakereler yürüteceği 11 Mart'ta Brüksel'de yapılacak toplantının hemen öncesine denk geldi.

Commerzbank AG, bir bilgilendirme raporunda, "Aralarında, daha yüksek altın fiyatlarına neden olabilecek, Euro Bölgesi çevre ülkelerinin borç sorununa yönelik yenilenen endişelerin de olduğu çoklu sorunlar var" şeklinde yorum yaptı ve "Borç krizine yönelik, kısa üre içinde, kapsamlı ve ikna edici bir çözüm, bu nedenle, düşük ve belirsizlik yüksek seviyede kalmalı" yorumunda bulundu.

Spot altın, Londra saati ile 10:16'da, 2.48 dolar ya da yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,431.43 dolara çıktı. Altın bugün erken saatlerde yüzde 0.4 kadar bir düşüş göstermişti. Metal, 7 Mart'ta 1,444.95 dolar ile rekor seviyeye çıkmıştı. New York'ta nisan vadeli altın kontratı, erken saatlerde yüzde 0.3'lük yükseliş ve düşüş gösterdikten sonra, 4.60 dolar yükselerek ons başına 1,431.80 dolara çıktı.

Londra'daki TheBullionDesk.com'un analisti James Moore, "Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki siyasi gerilimler ve Avrupa borç sorunlarına yönelik endişelerin yenilenmesine bağlı olarak, altın ve gümüşün yeni zirvelere doğru çıkışını genişletmeden önce, bir süre konsolide olmaları ile birlikte, düşüşlerin alım fırsatı olarak görülmeye devam etmesini bekliyoruz" dedi.