Advertisement

Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki isyanlarla yükselen petrol fiyatları küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkilerken, fiyat artışından kazananlar da var. Yapılan çalışmalara göre petrol fiyatının 10 dolar artması durumunda bazı petrol şirketlerinin kazancı yüzde 32 artıyor.
 
Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki isyanlar, uzun süredir 90 dolarlar civarında seyreden petrol fiyatını 100 doların üzerine çıkardı. Uzmanlara göre, kriz Suudi Arabistan’a da sıçrarsa ham petrol fiyatlarında 200 dolarlar görülebilir. Bunun da başta enflasyon, cari açık ve büyüme olmak üzere tüm hesapları bozacağı düşünülüyor.

Yükselen petrol fiyatları küresel ekonomik büyümeyi olumsuz  etkilerken, fiyat artışından kazananlar da var. Merkez Bankası’nın çalışmalarına göre petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık artış enflasyona yaklaşık 0.4 puan yansıyor. Yapılan çalışmalara göre petrol fiyatının 10 dolar artması durumunda Kanadalı Natural Resources şirketi  hisse başına yüzde 32 kar ediyor.
 
Kanadalı şirketi, ABD’li Alyans Oil yüzde 28 ile takip ederken, petrol fiyatlarının artışından Güney Afrikalı Sasol yüzde 26.36, Imperial Oil yüzde 19, Japon Impex yüzde 15 kar ediyor.
 
Dünyanın petrol devlerinden Chevron, yüzde 14 kar ederken,  Rus Gazprom petrol fiyatlarının yükselmesinden en karlı çıkacak 10 şirket listesinde yüzde 10 ile son sırada yer alıyor.

Öte yandan en çok kar edecek şirketlerin dışında Kuzey Afrika’daki olaylardan zarar edecek şirketler de mevcut.
 
Afrika’dan petrol sevkiyatının kesilmesi durumunda İtalyan Eni, İngiliz British Gaz, ABD’li Apachi, Hes ve Andarko ile Fransız Total en çok zarar gören şirketler arasında yer alıyor.
 
Eni’nin zarar etmesi, petrol arama çalışmalarının yüzde 80’lik kısmını riskli ülkeler olan Cezayir, Libya, Bahreyn, Yemen ve Mısır’da yapmasından kaynaklanıyor.
 
Eni ve BP, petrol fiyatlarının 10 dolar yükselmesi durumunda hisse başına yüzde 30 ile en çok zarar eden şirketlerin başında yer alıyor.

Mustafa Salih (msalih@bloomberght.com)