Advertisement

Ortadoğu'daki belirsizlikler ve enflasyonun yükseleceğine dair beklentilerle altın fiyatlarının bu hafta rekor seviyeye yükselmesinin bazı yatırımcıları ellerindeki metali satmaya teşvik etmesiyle metal fiyatları düşebilir.

Külçe altının onsu, Singapur'da saat 3:22 itibaeriyle 1,430.70 dolardan işlem görmeden önce yüzde  0.3 kadar düşerek 1,427.45 dolar oldu. Metal, 7 Mart'ta 1,444.95 dolar olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Nisan vadeli kontrat, New York'ta ufak değişiklikle 1,431 dolar/ons oldu.

Merkezi Seul'de bulunan KEB Futures'ta trader olan Chae Un Soo, "Kısa dönemli trader'lar ve yatırımcılar ralliden kar etmek istiyorlar. Ancak altın ve diğer değerli metallere olan ilginin çok olması nedeniyle bu kayıplar sınırlı olacak" diye konuştu.

Batı Texas tipi petrolün dağıtım noktası olan Cushing, Oklahoma'da stokların 2004'ten beri en yüksek seviyeye çıkmasıyla petrol New York'ta 105 dolar/varilin altına geriledi.

Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin petrol merkezlerinin bulunduğu bölgeleri vurduğu belirtilirken, hükümetin isyancıların liderlerini yakalayan kişiye 500,000 dinar (407,000 dolar) ödül verileceği açıklandı.

Standard & Poor's yöneticilerinden Moritz Kraemer, Yunanistan'daki borç krizinin sürmesinin olası olduğunu ve euro bölgesindeki bazı ülkelerin kredi notunun düşebileceğini söyledi.

Altın geçtiğimiz yıl enflasyon endişeleri ve para birimlerindeki değer kayıplarıyla yüzde 30 ralli yapmıştı.

Spot paladyumun onsu yüzde 0.2 yükselerek 783.25 dolar olurken, platin ise ufak değişiklikle 1,803.35 dolardan işlem gördü.