Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin, Şubat ayında 7.3 milyar dolar ticaret açığı vererek, 4.9 milyar dolar ticaret fazlası açıklamasını bekleyen ekonomistleri şaşırttı. MSCI Asya Pasifik Endeksi de petrol fiyatlarının yükselmesiyle, son 2 haftanın en büyük düşüşünü kaydetti.

Çin'den gelen verilerin ekonomideki yavaşlama konusunda endişeye sebep olduğunu belirten Mitsubishi UFJ MOrgan Stanley Securities Co.'nun forex traderlarından Minoru Shioiri, "hisselerin düşmesi ve petrol fiyatlarındaki artış, risk iştahına zarar veriyor; bu da gelişen ülke paralarını zayıflatıyor" dedi.

Güney Kore Wonu, ABD Doları karşısında yüzde 0.5 değer kaybederek 1,121.35 seviyesine geriledi. Tayvan Doları ise yüzde 0.2 düştü ve 29.465'ten işlem gördü. Singapur doları ve Filipin Pezosu yüzde 0.3 oranında zayıflayarak, sırasıyla ABD Doları karşısında 1.2712 ve 43.495 seviyelerine geri çekildi.

Çin, Ocak ayında Malezya'nın ihraç ettiği malların yüzde 11'ini satın almıştı. Yuan, Dolar karşısında üçüncü gününde de değer kaybederek, 6.5741'den işlem gördü.