Advertisement

Petrol fiyatlarındaki artışın üzerine, Çin'in otomotiv satışları ve ihracat büyümesinde gerileme kaydetmesi, ülkenin enflasyonist baskılarını ve büyüme endişelerini tetikledi.

Çin'in en büyük metal üreticisi Jiangxi Copper Co., Şubat ayında beklenmedik şekilde ticaret açığı vermesi üzerine 2 haftanın en sert düşüşünü kaydetti. Çin'de Volkswagen AG'yle birlikte yolcu arabaları üreten FAW Car Co.; araç satışlarının geçtiğimiz ay, son 2 yılın en düşük hızında büyümesinin etkisiyle yüzde 3 değer kaybetti. Ping An Insurance Co. ise banka ve sigorta endekslerinin 2 hafta içinde ilk düşüşünü kaydetmesinin ardından yüzde 3 geriledi.

Enflasyonun hâlen daha Çin'deki piyasaların en büyük sorunu olduğunu beliten Şanghay'daki Jingxi Investment Management Co.'nun yatırım müdürü Wang Zheng, ticaret verilerinin de ekonomik büyümeye ilişkin bir miktar endişeye sebep olabileceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi bu hafta ilk düşüşünü kaydederek 42.75 puan birden kaybetti ve 2,959.41 puana geriledi. Endeks dün 15 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesinden kapanmıştı. CSI 300 Endeksi de emtia üreticileri ve bankaların öncülüğünde yüzde 1.6 değer kaybetti ve 3,284 puan oldu.

Şanghay Endeksi bu yıl yüzde 5.4 kazanç sağlayarak, Asya'daki piyasalar arasında en iyi performansı gösteren Borsa oldu. Çin'de Ocak ayında üretim, merkez bankasının munzam karşılıkları 2010'un başından bu yana 8 kez artırmış olmasına rağmen büyüdü.