Advertisement

Borsa birleşmelerine bir yenisi daha eklenebilir. 133 yıldır varlığını sürdüren, Sony ve Toyota'nın hisselerinin de işlem gördüğü Tokyo Borsası, Nikkei 225 Vadeliler Endeksi'yle birlikte türev işlemlerini yürüten Osaka Securities'i satın almayı düşünüyor. Tokyo Borsası, Mart'ta sonlanan yılın bilançosunu açıklamasının ardından, ilk halka arzını da yapmaya hazırlanıyor.

Tokyo Borsası2nın işlem hacmi ve işlem gören şirket sayısı 2010 azalırken, türev kontratları Asya ve diğer ülkelerde artış kaydetti. Japonya'nın iki büyük borsasının birleşmesi hâlinde, Ekim ayından bu yana görüşülen toplamda 21 milyar dolara ulaşan borsa birleşmelerine yeni bir ekleme daha yapılmış olacak.

Tokyo ve Osaka borsalarının birleşmesinin, küreselleşmenin kaçınılmaz bir sonucu olacağını belirten Ichiyoshi Investment Management Co.'nun yatırımcılarından Mitsushige Akino, eğrinin bir miktar altında kalan Tokyo Borsası için inisiyatifi almanın ise zor olacağını söyledi.

Tokyo borsasının bugün yaptığı açıklamada, henüz birleşme konusunda bir karar alınmadığı belirtildi. Osaka borsası ise, Nikkei gazetesinde çıkan bu haberi yalanladı.