Advertisement

ABD'de bugün açıklanacak olan haftalık işsizlik başvurularının dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanmanın sürdüğüne işaret edeceği beklentisi ve Moody's'in yarınki Avrupa Birliği toplantısı öncesinde İspanya'nın notunu düşürmesiyle dolar euro karşısında değerlendi.

Genelde ABD para birimi doların karşısında hareket eden altın, Libya'daki şiddetin alternatif varlıklara talebi artırmasıyla 7 Mart'ta 1,444.95 dolar olarak rekor kırmıştı.

Cenevre'deki MKS Finance'te Döviz birimi müdürü olan Bernard Sin, "Kazançlar daha çok doların güçlenmesine bağlı. Yine de Ortadoğu'daki durum güvenli liman olan metale talepte büyük belirleyici olacak" dedi.

Külçe altının onsu, Londra'da saat 10:17 itibariyle 6.92 dolar veya yüzde 0.5 düşüşle 1,424.05 dolar oldu. Nisan vadeli altının onsu ise New York Comex'te yüzde 0.4'lük gerilemeyle 1,424.40 dolar oldu. Avrupalı liderler yarın Yunanistan ve İrlanda'nın mali yardım almasıyla sonuçlanan borç kriziyle mücadele etme konusunda görüşmelerde bulunacak.

Bu hafta Yunanistan'ın notunu düşüren derecelendirme kuruluşu Moody's, bugün İspanya'nın notunu AA2'ye çekerken, görünümünü negatifte bıraktı.

Altın fiyatları geçen yıl enflasyon endişeleri ve zayıf para birimleriyle yüzde 30 yükselmişti.