Advertisement

Avrupa'nın borç problemlerinin petrol talebini azaltabileceğine dair endişelerle petrol fiyatları neredeyse bir haftanın en düşük seviyesinden işlem gördü.  

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in İspanya'nın kredi notunu Aa2 düzeyine indirmesiyle ABD vadelileri yüzde 1 kadar geriledi. Libya'daki çatışmalarla ülkenin en büyük petrol rafinerisinin kapanmasıyla fiyatlar günün erken saatlerinde yüzde 0.7 yükselmişti. Kuveyt Petrol Bakanı bugün, petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) piyasadaki duruma dair görüşmelerde bulunduğunu ve en büyük üretici olan Suudi Arabistan'ın üretimi artırdığını söyledi.

Münih'teki Bayerische Landesbank'ta trader olan Gerrit Zambo, "İspanya'nın kredi notunun düşmesi ve euro'nun dolar karşısında değer kaybetmesiyle petrol fiyatları daha fazla yükselmedi. Petrol hala doların aksi yönünde hareket ediyor" dedi. Güçlenen dolar, alternatif yatırım olarak petrol ve diğer emtialara olan ilginin azalmasına neden oluyor.

Nisan vadeli petrol kontratın varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde 1.57 sent düştü ve 102.74 dolardan işlem gördü. Dün, kontrat 64 sent düşüşle 104,38 olarak 3 Mart'tan bu yana en düşük düzeye inmişti.

Nisan vadeli Brent tipi ham petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe'ta yerel saatle 12:58'de 1.93 dolarlık gerilemeyle 114.01 dolar/varil oldu. Kontrat daha önce 61 sent yükselerek 116.55 dolar olmuştu.

Moody's, İspanyol bankalarını kurtarmak için 50 milyar euro harcanması gerekeceği tahmininde bulunarak hükümetin 20 milyar euro olan tahminini aştı. Kuruluş, ülkenin görünümünü negatifte bırakarak daha fazla not indirimi olabileceğinin sinyalini verdi.