Advertisement

Moody's Yatırımcı Servisi'nin İspanya'nın notunu kırması ve Çin'in ihracat büyümesinin yavaşlamasının küresel ekonomik toparlanmayı sekteye uğratacağı endişesi ile Avrupa hisse senetleri bu yılki en düşük seviyesine geriledi.

Tüm yıl için vergi öncesi kar tahminini düşüren Home Retail Group Plc hisseleri yüzde 5.9 geriledi. Financial Times Deutschland'ın Commerzbank AG'nin hükümet yardımını geri ödemek için 7 milyar avro ayırabileceğini yazmasının ardından Almanya'nın ikinci büyük bankasının hisseleri yüzde 2.6 değer kaybetti. BHP Billiton Ltd.; Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 29 sektör içinden en büyük gerilemeyi gösteren ham madde hisselerinin düşüşüne öncülük etti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 1.2 değer kaybederek Londra'da 277.88 seviyesinden kapandı. Libya'daki isyancılar ile Kaddafi arasındaki gerginliğin enerji maaliyetlerini artırmasının küresel ekonomik toparlanmayı zedeleyeceği endişesi ile endeks 17 şubatta 2,5 yılın zirvesine çıktığından beri yüzde 4.6 düştü.

18 batı Avrupa ulusal gösterge endeksinin 17'si günü düşüşle kapadı. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 1.6 gerilerken; Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 1 düştü; Fransa'nın CA Endeksi yüzde 0.8 değer kaybetti.