Advertisement

Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in İspanya'nın kredi notunu AA1'den AA2'ye indirmesinin sonrasonda, Avrupa'da gözler İspanya'nın üzerine çevrildi.

Moody's'den yapılan açıklamada İspanyol bankalarının sermaye ihtiyacının 50 milyar Euro ile tahminlerin üzerinde olabileceğine dikkat çekildi.

Bu açıklamanın üzerine İspanya merkez bankası, ülkedeki 12 bankanın toplamda 15,1 milyar Euro sermaye artırımına gideceklerini duyurdu.

Açıklamada 12 bankanın 15 gün içerisinde sermaye artırım planlarını merkez bankasına sunmaları gerektiği bildirilirken, 15.1 milyar dolar sermaye artırım rakamının banka’nın beklediğinin altında olduğuna yer verildi.

Moody's'in not artırımının, küresel bazda hisselere gelen satışlarla tetiklenmesinin sonucunda ise İspanya'nın borç verme maliyeti yükseldi. İspanya ve Almanya arasındaki faiz farkı yüzde 2.20'den yüzde 2.27'ye yükseldi.

Ayrı bir raporda ise diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings ise, İspanyol bankalarının 38 milyar Euro'ya ihtiyacı olduğunu belirtti.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ise, İspanya merkez bankasını savunarak, bankanın kredibilitesinin sorgulanmasının hatalı bir yaklaşım olduğunu söyledi.