Advertisement

Libya'da Kaddafi, muhaliflerin elindeki kentleri geri alıyor. Libyalı muhalif isyancılar, Kaddafi'ye bağlı kuvvetlerin saldırıları karşısında Zaviye'nin ardından petrol limanı Ras Lanuf'tan da kaçıyor.

Libya devlet televizyonu, Kaddafi güçlerinin muhalifleri Ras Lanuf'un batısında bir diğer liman olan Sidre'den de püskürttüğünü bildiriyor.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam ise muhaliflere yönelik geniş çaplı askeri operasyon düzenleme zamanının geldiğini belirterek, muhaliflerle daha fazla müzakere şansı olmadığını ifade etti.

İlginç değerlendirme ise ABD Başkanı Barack Obama'nın baş istihbarat danışmanı James Clapper'dan geldi. Clapper, Kaddafi'nin iktidar mücadelesini kazanacağını tahmin ettiğini açıkladı.

Obama'nın baş istihbarat danışmanı Libya liderine bağlı güçlerin silah ve eğitim üstünlüğüne sahip olduğunu ve uzun sürecek bir mücadeleyi kazanmalarının muhtemel olduğunu söyledi.

Libya gündemiyle toplanan nato savunma bakanları toplantısından ise uzlaşma çıkmadı. Toplantıda Libya hava sahasının uçuşa kapatılması fikri benimsenemedi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, herhangi bir askeri müdahalenin net bir yasal zemini olması gerekeceğini söyledi.

NATO bu nedenle Libya açıklarındaki deniz gücünü takviye edecek, silah ambargosunu izleyecek.