Advertisement

Dün Moody’s tarafından ülke notu indirilen İspanya’nın etkisiyle düşüşlerini hızlandıran Avrupa Borsaları, ABD açılışının da negatif olması sebebiyle günü kırmızıda tamamladılar.

Eurostoxx 600 Endeksi günü % 1.17 düşerek tamamladı. ABD’de ise istihdam piyasasına ilişkin kötü haberler ve Avrupa borç krizine yönelik endişeler etkili oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi günü 12 bin puan sınırının altında kapatırken, S&P 500’de kapanış 1.295 düzeyinden gerçekleşti.

İMKB 100 endeksi ise global piyasalardan ayrışmaya devam etti. Gelişen piyasalardan 19 Ocak'tan bu yana çıkan hisse senedi fonları Mart 9’da ilk kez tersine döndü. 9 Mart’la biten haftada gelişen ülke piyasalarına 17 milyon dolarlık giriş yaşandı. Bu akımdan payını alan ve 4 gündür olumlu anlamda ayrışan İMKB endeksi günü 63.169 puandan tamamladı. Böylece 62.900 üstünden geçen 200 günlük ortalama da aşılmış oldu.

ABD’de hazine ihalelerine yoğun talep olduğu gözlendi. 10 yıllık tahvilin faizi % 3.40’ın altına geldi. 30 yıllık tahvil ihalesine ise oransal olarak 10 seneden bu yana gelen en yüksek talep geldi. Borçlu ülke bonoları ise İspanya haberlerinden sonra alındı.

Bugün toplanacak Avrupalı liderlerin birliğe ait sorunları görüşeceği biliniyor. Detaylı bir paket hazırlaması beklenen liderlerin karar vermek için son günleri ise 25 Mart olacak. Bu arada İspanya’nın notunu açıklama yapması için son gün olan 15 Mart’tan önce indiren Moody’s’in Portekiz için de kararını 21 Mart’a kadar vermesi bekleniyor. Diğer yandan Türkiye’nin Japonya’da satmak için ihaleye çıktığı Samuray bonoların satışı tamamlandı. Gelen bilgilere göre 180 milyar yen (2.2 milyar dolar) büyüklüğünde tahvilin satışı tamamlandı. 1.87 faizli kupon ödemeli ve Mart 2021 vadeli tahvilin faizi böylece 10 yıllık Yen Swapları'nın 48 baz puan üstünde oluşmuş oldu. Bu satış 2001 yılından bu yana Japonya’da satılan en büyük tahvil büyüklüğü oldu. 2001 yılında Brezilya 2 yıl vadeli bonolarını 3.75 faizle satmıştı. Türkiye’nin ödediği faiz kredi notu daha yukarıda olan Panama ve Hindistan ile aynı seviyede oluştu. Gösterge tahvil faizi ise dünkü seviyelere yakın açıldı, dünkü kapanış 8.91 bileşikte oluşmuştu.

Euro / Dolar paritesi azalan risk iştahının etkisiyle 1.40lı seviyelerden gevşemeye devam ederken Almanya’dan gelecek TÜFE rakamları öncesinde yukarıdan işlem görüyor. Diğer bir beklenti de liderlerin Euro lehine kararlar alabileceği beklentisi. Bugün çeşitli toplantılarda Avrupa Merkez Bankası yetkilileri konuşacaklar, konuşma yapacak liderler arasında Smaghi ve Draghi bulunuyor. Forex piyasalarında ciddi hareketler olmazken gelişen Asya para birimleri sabah saatlerinde ortalama % 0.20 aşağıda iken 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi ise yatay durumda. Dolar / TL’de seviye 1.5865 iken sepet kur 1.8890 seviyesinde.

Günün devamında ABD’den perakende satışlar (15:30) ve Michigan Tüketici Güven Endeksi (16:55) izlenecek.