Advertisement

Japonya'nın sabah saatlerinde dünyanın en büyük 5. depremiyle sarsılması ve depremin ardından bazı petrol rafinerilerinin kapanmasının ardından petrol fiyatları New York'ta gerileyerek bir aydaki ilk haftalık düşüşüne yöneldi.

Dünyanın en büyük üçüncü ham petrol tüketicisi olan Japınya'daki depremle vadeliler dördüncü günde geriledi. Yetkililer, Tokyo yakınlarındaki Chiba bölgesinde Cosmo Oil adlı petrol rafinerisinde yangın çıktığını açıkladı. Ülkedeki rafineri işletmecisi JX Nippon Oil & Energy şirketi Senda, Kashima ve Negishi'deki üç rafineride faaliyetleri durdurduğunu açıkladı.

Petrol fiyatları deprem öncesinde ABD'de ekonomik toparlanmın düşebileceğine dair spekülasyonla gerilemişti.

Singapur'daki Pervin & Gertz'te üst düzey yönetici olan Victor Shum, "Ham petrol fiyatları deprem öncesinden beri düşüş eğilimindeydi. Eğer Japonya'daki rafinerileri uzun bir süre kapalı kalırsa bu ham petrol talebini düşürebilir" dedi.

Nisan vadeli ham petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 1.83 dolar veya yüzde 1.8 artışla 101.87 dolardan işlem gördü. Fiyat, Londra'da saat 9:27 itibariyle 101.96 dolardaydı. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.4 geriledi.

Nisan vadeli Brent tipi ham petrolün varili Londra merkezli ICE Futures Europe'ya 2.60 dolar veya yüzde 2.3 gerilemeyle 112.83 dolardan işlem gördü. Kontrat bu hafta yüzde 1.9 değer kaybederek 7 hafta içindeki ilk düşüşüne doğru ilerledi.