Advertisement

Yen, yüzyılın en büyük depreminin Japonya'yı vurmasının ardından yerli yatırımcıların güvenli liman alımları ile dolar karşısında yükseldi.

ABD para birimi Japon yeni karşısında, ABD'de perakende satışların Ocak ayında revize rakamlarla yüzde 0.7 arttıktan sonra Şubat ayında yüzde 1 ile son dört ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirmesinin ardından düşük kaldı. Bloomberg News'un 82 ekonomiste dayandırdığı araştırmasına göre, perakende satışların Şubat ayında yüzde 1 artış göstermesi bekleniyordu.

New York'ta Bank of America Corp.'un Döviz stratejisti Paresh Upadhyaya, "Piyasalar jeolojik ve jeopolitik şoklara sabitlenmiş durumda. Japonya'daki trajik olaylarla birlikte, yatırımcılar bu felaketin potansiyel ekonomik sonuçlarını anlamaya çalışıyor" dedi ve "Dolar-yen üzerindeki olası etki, güvenli liman alımları ve sigorta akışları olabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Dolar yen karşısında, New York saati ile 08:48'de, yüzde 0.9 düşerek 82.21 seviyesine indi. Parite dün 82.98 seviyesindeydi. ABD para birimi yüzde 0.2 yükselerek euro başına 1.3773 dolar seviyesine çıktı. Parite dün 1.3798 dolar seviyesindeydi.

Japon yeni depremin hemen ardından ve 10 metreyi aşan tsunami haberlerinin duyulması sonrası dolar karşısında yüzde 0.4'lük bir ani düşüş gösterdi ve diğer önemli para birimleri karşısında da değer kaybetti.

Yen dolar karşısında, Ocak 1995'de 6,000'den fazla insanın yaşamını yitirdiği 6.9 büyüklüğündeki Kobe depreminin ardından, üç aylık sürede yaklaşık yüzde 20 değer kazanmıştı.