Advertisement

2007 yılında yaşanan küresel krizden bu yana merkez bankaları ve hükümetler destekleyici politikalarla ekonominin toparlanması için mücadele ediyorlar. Büyümeyi desteklemek için faizlerin indirilmesi de bu önlemlerden biri. Diğer yandan faizlerin düşerek paranın maliyetinin sıfıra yaklaşması da beraberinde varlık fiyatlarında sıçrama yaratabiliyor. İşte bu akımın bir sonucu da emtiaların bir değer sınıfı olarak yoğun talep görmeleri oluyor.

Global toparlanmayla beraber tüketimin de artması ile talep yönlü büyüyen emtia ilgisi ucuz para ile spekülasyonu da beraberinde getiriyor. Büyümeyi en iyi yansıttığı düşünülen metallerin başında bakır geliyor. Günlük hayatın birçok alanında kullanılan bakır fiyatları küresel ekonomiden gelen her habere paralel şekilde tepki veriyor. 2008 yılında dip yapan bakır fiyatları ekonomilerin toparlanmasıyla beraber yaklaşık 3 katına çıktı. Çoğunlukla fiziki talebin artacağı ve son zamanlarda da arzın talebi karşılayamayacağı tezi ile yükselen fiyatların içinde mutlaka spekülatif pozisyonlar da mevcut.

Aşağıdaki grafikte bakır fiyatları ile S&P 500 Endeksi’nin hareketi görülüyor. Piyasalar ve dayanak olan ekonomik faaliyet olumluya döndükçe hem endeks hem de bakır yukarı hareket ediyorlar. Hatta birçok zaman bakır fiyatları endekse göre öncü de olabiliyor. Daha önce 2010 Mayıs’ta endeksten önce düşen ve ardından Ağustos ayında endeks düşerken yükselmeye devam ederek ikisinde de öncü olan emtia yine ayrışmaya başladı. Kutu içinde S&P 500’e göre daha fazla düşerek yükseliş trendini kıran bakırı görmek mümkün.Düşüş kendi içinde içinde incelendiğinde teknik analiz literatüründe çok bilinen bir şekil oluştuğu görülüyor, omuz-baş-omuz formasyonu. Buna göre, ortadaki tepeye kadar yükselen ancak son omuz şekli ile bunu geçemeyen bakır fiyatları düşecek. Formasyonun anlattığına göre düşüş de boyun çizgisi olarak adlandırılan kırmızı çizgi ile tepe arasındaki nokta kadar olmalı. Bu durumda ölçülen değer yaklaşık 370'li seviyelere denk geliyor ki, bu da 200 günlük ortalamaya çok yakın. Diğer yandan bu oluşum yükselen piyasalarda ters sinyaller de üretebiliyor. Yine de teknik olarak stratejisini buna göre kuran yatırımcılar açısından kritik bir seviyeye gelindiği bir gerçek.Bu durumda iki değerin ortak hareket ettikleri düşünülürse S&P 500 için de hareketli günler geliyor olabilir. Bakır fiyatlarının seyri kısa vadede endeksi etkilemeye aday görünüyor.

Gökhan Şen
Bloomberg HT Araştırma Bölümü