Advertisement

Japonya'nın 8.9 büyüklüğündeki depremle sarsılması, küresel piyasalara olumnsuz etki yaptı. Global Borsaların etkisiyle modu bozulan İMKB endeksi ikinci seansın kapanışına doğru gelen alımlarla günü yükselişle tamamladı.

Dün ABD'den gelen negatif ekonomik haberler bugüne taşındı ve
ABD borsaları negatif açıldı. ABD'de perakende satışlarının Şubat'ta son 4 ayın en yükseğine çıktığı görüldü.

Deprem en çok sigorta şirketlerini vurdu

Avrupa'da da Japonya'daki deprem piyasalara olumsuz etki yaptı. Deprem haberi, en çok da sigorta şirketlerini vurdu. Şirketler nasıl bir faturayla karşılaşacağını ön göremedikleri için yatırımcılar tek tek hisselerini satmaya devam etti. Avrupa genelinde 19 sektörün aşağıda olduğu görüldü.

İspanya'nın not indiriminin ardından dün hisselerde sert düşüşler görülmüştü. Bugün de Brüksel'deki Maliye Bakanları zirvesi beklenirken bu düşüşün devam ettiği görüldü. Avrupa'nın ortak para birimi euro da değer kaybetmeye devam etti.

Yurt içindeyse cari açık beklentilerin altında kalarak 5.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İMKB 100 endeksi yüzde 1 yükseldi. 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 8.87'ye gerilerken, Dolar/TL ise 1,5860 seviyelerinde seyretti. Gün boyu ekside işlem gören global borsaların etkisiyle modu bozulan İMKB endeksi ikinci seansın kapanışına doğru gelen alımlarla günü 63,781 puandan ve yüzde 0,97 yükselerek tamamladı. Endeksin yukarı yönlü hareketinde holding hisseleri ve sanayi hisseleri etkili oldu. Bankacılık endeksiyse günü hafif artıyla tamamladı.