Advertisement

Japonya'daki 8.9 büyüklüğündeki deprem ve yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan 7 metreye ulaşan tsunami dalgalarının yarattığı bilanço yatırımcıların endişesini daha da artırdı; Avrupa hisse senetleri bu yılın kazancını eriterek 3. gününde de değer kaybetti.

Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden Swiss Reinsurance Co. ve Munich Re hisseleri en az yüzde 4 sert düşüş gösterdi. K+S AG hisseleri yüzde 4.4 değer kaybetti. FirstGroup Plc hisseleri ise yüzde 3 geriledi. 

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8 değer kaybederek Londra'da 275.69 seviyesinden kapandı. Libya'daki çalkantı sebebiyle petrol fiyatlarının sıçramasından etkilenen endeks 17 şubatta 2,5 yılın zirvesine çıktığından beri yüzde 5.3 geriledi.

Japonya'nın yerel saatiyle 02:46'da Sendai bölgesinde meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem başkent Tokyo2daki binaları bile salladı. Depremin ardıdnan meydana gelen tsunaminin dev dalgaları yüzlerce canını aldı. Pasifik ülkelerinden başta Filipinler, Enzdonezya ve Papua Yeni Gine başta olmak üzere 20 ülke için tsunami alarmı verildi. 

                            FTSE, DAX

Yunanistan hariç, Batı Avrupanın 18 ulusal gösterge endeksinin tamamı günü düşüşle kapadı. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0.3 gerilerken; Almanya'nın DAX Endeksi yüzde değer kaybetti; Fransa'nın CAC 40 Endeksi ise yüzde 0.8 düştü.