Advertisement

ANKARA (A.A) - 06.04.2011 - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, hizmet sektörüne 5 yılda verilecek devlet desteğinin 100 milyon dolar civarında olacağını belirterek, ''Bunun karşılığında yaklaşık 8-9 milyar dolar hatta 10 milyar dolara yakın bir Döviz geliri elde edeceğiz'' dedi.

Bakan Çağlayan, ''Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hakkında Tebliğ'' ile ihracatçılara getirilen yeni desteklere dönük basın toplantısı düzenledi.

Önümüzdeki 5 yılda sağlık sektöründeki ihracat hedefini 5 milyar dolar olarak tespit ettiklerini kaydeden Çağlayan, eğitim sektöründe 2 milyar doları yakalamamak için hiçbir sebep bulunmadığını, her türlü alt yapının mevcut olduğunu kaydetti.

Bakan Çağlayan, yazılım sektöründe 0,5 milyar dolar, dizi film ve film sektöründe 0,5 milyar dolar düzeyinde bir ihracat hedefinin bulunduğunu bildirdi.

5 yılda verilecek devlet desteğinin 100 milyon dolar civarında olacağını ifade eden Çağlayan, bunun karşılığında yaklaşık 8-9 milyar dolar hatta 10 milyar dolara yakın bir döviz geliri elde edileceğini söyledi.

''Bu da Türkiye'nin özellikle hizmetler sektöründe artan gücünü gösteriyor'' diyen Çağlayan, 2023 yılında dünya pastasından bugün alınan yüzde 1'lik payı, yüzde 2'lere çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.