Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, yükselen faiz oranlarının küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatmayacağı spekülasyonuna bağlı olarak yükselişini sürdürdü. Gösterge endeks yedinci gün üst üste yukarı yönde hareket etti.

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.5 yükselerek 1,201.12 puana çıktı ve altı günlük yüzde 5 olan kazancını daha da genişletti. Endeks, bu hareketle birlikte, 5 Kasım'dan bu yana en uzun süreli çıkışını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Şanghay Bileşik Endeksi, banka ve sigortaşirketlerinin. merkez bankasının borçlanma maliyetlerini artırmasının ardından değer kazanmasına bağlı olarak yüzde 1.1 yükseldi. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 1.7 yükselirken, Filipinler'de Borsa endeksi yüzde 1.1'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Manila'da Banco de Oro Unibank Inc.'den Fitz Aclan, "Gelişen piyasalarda, faiz artırımlarının kademeli olması ve sert olmaması ile birlikte, büyüme görünümüne yönelik artan bir güven var" dedi ve "Yatırımcılar, gelişen piyasaların, gelişmiş piyasalara nazaran, uzun dönemde daha iyi temel göstergelere ve şirket karlarına sahip olmasından dolayı pozisyonlarını artırıyor" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Gelişen Piyasa Endeksi, Çin'de imalat sanayi büyümesinin dört ay sonra ilk kez hızlanması ve Malezya ve Güney Kore gibi ülkelerin ihracatlarının artması ile birlikte, 17 Mart'taki üç haftalık tabanından yüzde 10'luk bir ralli yaptı. Bu ralli sonucu endeks bu yılki kazancını yüzde 4.2'ye genişletti ve yüzde 4.9 artış gösteren MSCI Gelişmiş Piyasalar Endeksi ile arasındaki farkı azalttı.