Advertisement

Strauss-Kahn, İspanyol gazetesi El Pais'e yaptığı açıklamada, ödeme gücüne ilişkin piyasalardaki kaygı nedeniyle baskı altında bulunan Portekiz hükümetinin almak istediği tedbirleri piyasalara göstermesi gerektiğine dikkati çekerek, Portekiz'in sorunun Yunanistan'ınkinden farklı olduğunu vurguladı. Strauss-Kahn, Portekiz'de sorunun yalnızca kamu borcundan ibaret olmadığını, aynı zamanda özel sektör borcu ve bankaların finansman sorunu bulunduğunu ifade etti.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Amadeu Altafaj da Portekiz'in Avrupa Birliği'nden finansal yardım talep ettiği söylentilerine ilişkin ülkenin henüz finansal yardım talebinde bulunmadığını belirtti.

Portekiz'in istifa eden Başbakanı Jose Socrates da Avrupa Birliği ile finansal dış yardım konusunda müzakereler de bulundukları iddialarını yalanlayarak, ''Bilgi yanlış. Yalnızca asılsız dedikodular. Hiç bir şekilde temas yok'' dedi.

Socrates, 23 Martta borç kriziyle mücadele eden ülkesinin uluslararası finansal yardım talebinden kaçınması ve ülkenin bütçe açığını 2013 yılında gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 2'si seviyesine çekme hedefi doğrultusunda hazırlanan kemer sıkma tedbirlerinin parlamentoda kabul edilmemesi nedeniyle istifa etmişti.

-PORTEKİZ'İN BORÇLANMA MALİYETİ YÜKSELDİ-

Portekiz Borçlanma Ajansı (IGCP), bugün düzenlediği 6 ve 12 aylık tahvil ihalesinde 1,005 milyar euro borçlandı. Ajans, 750 ile 1 milyar euro arasında borçlanmayı öngörüyordu.

Portekiz, bugün düzenlediği 12 ay vadeli tahvil ihalesinde yüzde 5,902 faiz oranı ile 455 milyon euro borçlandı. İhaleye, 2,6 kat talep geldi. Ajansın 16 Martta düzenlediği 12 aylık tahvil ihalesinde ortalama getiri oranı yüzde 4,331, talep karşılama oranı ise 2,2 kat fazla olmuştu.

IGCP ayrıca, 6 aylık tahvil ihracında ise ortalama yüzde 5,117 faiz oranı ile 550 milyon euro borçlandı. Ajansın 2 Martta yaptığı 6 ay vadeli tahvil ihalesinde ortalama getiri oranı yüzde 2,984, talep karşılama oranı ise 2,3 kat fazla olmuştu.