Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, zayıf doların altın fiyatlarını rekor seviyelere yükseltmesi ve bunun sonucu metal üreticisi şirketlerin hisselerine gelen alımlarla yukarıda açıldı. Standard & Poo's 500 (S&P 500) Endeksi, böylelikle, son dört günün üçünde yukarı yönde hareket etti.

Dünyanın en büyük halka açık bakır üreticisi  Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc., Çin'de bakır talebinin artmaya devam edeceğini açıklamasının ardından % 2 değer kazandı. Royal Caribbean Cruises Ltd., Credit Suisse Group AG'nin hisse için tavsiyesini yükseltmesi sonucu yüzde 2 yükseldi. Dünyanın en büyük tohum şirketi Monsanto Co.,  kar tahmininin analistlerin tahminlerinin altında kalması sonucu yüzde 0.4 düştü.

S&P 500 Endeksi, New York saati ile 09:32'de, yüzde 0.4 yükselerek 1,337.50 puana çıktı. Endeks dün, Fed'in teşvik tedbirlerinden geri çekilmeye başlayacağı spekülasyonlarının etkisi ile, son altı haftanın zirvesinden düşmüştü. Dow Jones Endeksi, 36.18 puan ya da yüzde 0.3 yükselerek 12,430.08 puana çıktı. Dolar euro karşısında, Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki toplantısında faiz artırımına gideceği beklentisine bağlı olarak, son 14 ayın en düşük seviyesine indi.

Minneapolis merkezli Wells Capital Management'tan şef yatırım stratejisti James Paulsen, "Emtia grubu için güçlü talep var ve zayıf dolar bu rallinin sürmesine neden oluyor" dedi ve "Avrupa Merkez Bankası'nın, Fed sıkılaştırmaya gitmeden önce, daha da faiz artıracak olmasından dolayı, doların düşmesi için potansiyel var. Fed bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz artırsa bile, toparlanma halen sürdürülebilir olacak. Bu durum, ekonomiye olan güvenin işareti ve bu da hisse senedi piyasası için olumlu bir faktör" şeklinde görüş bildirdi.