Advertisement

ABD hazine tahvilleri, Fed'in teşvik tedbirlerini devam ettirecek olmasının enflasyon bekleyişlerini son üç yılın en yüksek seviyesine çıkarmasının ardından, ikinci gün de düşüşünü sürdürdü. 10 yıl vadeli hazine kağıdının faizi % 3.51'in üzerine yükseldi.

5 yıl vadeli hazine tahvilinin faizi ile enflasyona endeksli kağıdın faizi arasındaki fark, doların düşmesi ve altın ve gümüşün rekor seviyelere çıkması ile birlikte, Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, merkez bankasının para politikasını yıl sonuna kadar sıkılaştırmasını beklemediğini söylerken, St. Louis Fed aşkanı James Bullard, Wall Street Journal'a verdiği demeçte, Fed'in planlanandan önce teşviklere son vermesi konusunda ısrarlı olmayacağını belirtti.

New York'ta, Fed ile doğrudan işlem yapma yetkisine sahip 20 primary dealerdan biri olan MF Global Inc.'nin hazine işlemleri müdürü Richard Bryant, "Enflasyon görünümü ve Fed'den gelen sert açıklamalar faizler üzerinde etkili oluyor" dedi.

10 yıl vadeli hazine tahvilinin faizi, New York saati ile 09:36'da, 3 baz puan ay da 0.03 yüzde puanı yükselerek % 3.515 seviyesine çıktı. Şubat 2021'de vadesi dolacak % 3.625 faizli kağıt 9/32 ya da 2.81 doalr düşerek, 1,000 dolar nominal değer başına 100 29/32'ye geriledi.

"Başa baş seviyesi" olarak bilinen, 5 yıl vadeli hazine tahvili faizi ile Hazine Enflasyondan Korumalı Tahvilin faizi arasındaki fark 2.41 yüzde puanına çıktı ve Temmuz 2008'den bu yana en geniş seviyesine ulaştı. Bu fark, menkul kıymetin vadesi süresince tüketici fiyatları için traderların bekleyişlerinin bir ölçümü olarak kabul ediliyor. 10 yıllık "başa baş seviyesi", dün Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviye olan 2.60 yüzde puanına kadar çıktıktan sonra bugün 2.59 yüzde puan seviyesine geldi.