Advertisement

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türk Eximbank'ın Bosna Hersek'te altyapı projelerine finansman sağlamaya hazır olduğunu belirterek, bu konuda talimat verdiklerini ifade etti.

Bakan Babacan, Türkiye'nin 1990'lı yıllarda çok zor zamanlar geçirdiğinin ''sır'' olmadığını, ancak son 8-9 yılda ''büyük güç elde ettiğini'' kaydetti. Babacan ülkenin hem ekonomik hem siyasi istikrara ulaştığını ifade ederek, yabancı yatırımcı çektiğini ve Türk yatırımcıların da yabancı ülkelerde yatırım yapmaya yöneldiğini anlattı.

Bu noktada Bosna Hersek'in potansiyeline de inandıklarını ifade eden Babacan, ''Bu ülkenin daha demokratik süreçler geçireceğine ve daha güçlü olacağına inanıyoruz. Bosna-Hersek'te güçlü ve bağımsız bir gelişim görmek istiyoruz'' dedi. Babacan, Türk Eximbank'ın Bosna Hersek'teki altyapı projelerine finansman sağlamaya hazır olduğunu, bu konuda talimat verdiklerini söyledi.

Ali Babacan, iki ülke arasındaki eğitim yatırımı ve öğrenci değişimi ile ilgili soru üzerine de Türkiye'nin Bosna-Hersek'te iki üniversitesi bulunduğunu ve öğrenci değişim programı da yürütüldüğünü belirterek, ''Biz şu anda daha fazlasını yapmaya hazırız, bunu planlıyoruz'' dedi.

Babacan, 2011 beklentisiyle ilgili soru üzerine de sanayinin yüzde 4-5 büyümesini beklediklerini kaydederek, ''Bu mütevazi beklentimiz belki, bazı analitik uzmanlar daha iyi gelişme de bekliyor'' dedi.