Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Almanya'da fabrika siparişleri verisinin beklenenden daha iyi çıkmasının, yüksek faizlerin şirket karlarını olumsuz etkilenebileceği endişelerine ağır basması sornası, önceki kayıplarını geri alarak yükseldi.

ThyssenKrupp AG ve BASF SE, Almanya'da fabrika siparişlerinin Şubat ayında ekonomistlerin beklediğinden 5 kat daha hızlı artmasının ardından en az yüzde 1.5 değer kazandı. Commerzbank AG, hükümet yardımını geri ödeme planının ayrıntılarını açıklaması ve faaliyet karının planın üzerinde olduğunu belirtmesi sonrası yüzde 1.9 yükseliş kaydetti. İtalya'nın ikinci büyük bankası Intesa Sanpaolo SpA, beklenen sermaye artırımının detaylarını açıklamasının ardından yüzde 5'lik bir sıçrama gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Fed tutanaklarının politika yapıcılarının teşvik programının Haziran ayının ötesine taşıma konusunda farklı fikirlere sahip olduğunu göstermesinin ardından, yüzde 0.3 yükselerek Londra'da 281.6 seviyesinden kapandı.

Endeks, ekonomik toparlanmanın Japonya depremi ve Ortadoğu'daki ayaklanmaların olumsuz sonuçlarını giderecek kadar güçlü olduğu yolundaki spekülasyonlara bağlı olarak, 16 Mart'ta gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden % 7.4 yükseldi.

İzlanda ve Finlandiya hariç 18 batı Avrupa ulusal gösterge endeksinin tamamı günü yükselişle kapadı. İngiltere'nin FTSE 100 Endeksi ve Almanya'nın DAX Endeksi yüzde 0.6 değer kaznaırken Fransa'nın CAC 40 Endeksi ise yüzde 0.2 artış gösterdi.