Advertisement

Dünyanın en önemli imalatçılarından ikisi Suzlon ve Vestas; Google ve Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway şirketinin demiryolu hattı ve bilgisayar sunucu bölgeleriine enerji sağlamak için rüzgar türbini işine girebileceklerini iddia ettiler.

"Demiryolları rüzgar türbinleri için büyük bir  müşteri potansiyeli oluşturuyor olabilir ve Google gibi şirketler de ilgilerini çoktan gösterdiler" yorumunda bulunan Suzlon Energy Ltd'nin Kuzey Amerika Operasyon Müdürü Andris Cukurs; "Daha fazla tüketicinin direkt rüzgar enerjisini kullanmasını umut ediyoruz" dedi.

Vestas bölge müdürlerinden Martha Wyrsch ise "Kuzey Amerika'da satış gücümüzü tamamen yeniden yapılandırdık ve rüzgar türbin çiftlikleriyle pek de deneyimi olmayan müşterilerimizle ilgilenmeleri için daha fazla mühendis işe aldık" açıklamasında bulundu.

NextEra Energy ve Exelon gibi ABD'li şirketlerin siparişlerinin düşmesinin ardından Hindistan'ın en büyük türbin imalatçısı Suzlon ile rüzgar sistemleri devi Vestas geleneksel tabanın dışında müşteri portföyü arıyorlar.

Londra merkezli araştırma tahminlerine göre 4,900 megawatt enerji kapasitleli makineler kurulduğunda ABD'nin tüm imalatçılarının yıl sonu satış rakamı 2009 satışlarının muhtemelen yüzde 30 altında kalırken; 2010 yılına ise yaklaşmış olacak.