Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artıracağı iddiası ile Euro, dolar karşısında 14 ayın zirvesine çıkarken; FED'in teşvik araçlarını muhafaza edeceği spekülayonu ile hazine tahvilleri ise değer kaybetti. New York Borsası'ndaki banka ve tekonoloji hisseleri ise yükselişe geçti.

Euro yüzde 0.8 güçlenerek New York saati ile 1.20'de 1.4333 dolardan işlem görürken; 10 yıl vadeli ABD hazine tahvilleri ise 6 baz puan yükselerek yüzde 3.55'e çıktı. Standard & Poor’s 500 Endeksi ise yüzde 0.3 değer kazanarak 1,335.97 seviyesine ulaştı. Cisco Systems hisseleri Dow Jones Endüstri Endeksi'nin neredeyse 3 yılın zirvesine yükselişine öncülük etti. Üst üste 2 gündür rekor kıran altının onus ise yüzde 0.8 kadar yükselerek 1,463.70 dolar oldu; emtia endeksi ise 2008'den beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) perşembe günü yapılacak toplantısında hedef borçlanma oranını yükselttikten sonra, borçlanma maliyetini daha da artıracağı tahmin ediliyor. Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart beklentisinin politika yapıcıların para poltikasını yıl sonuna kadar sıkılaştırmayacakları yönünde olduğunu söyledi.