Advertisement

Portekiz Başbakanı Socrates, ülkenin zor durumda olduğunu kabullenerek,  "elimizden geleni yaptık ama yardıma ihtiyacımız var" dedi ve Avrupa Komisyonu'ndan kurtarma paketi için yardım istedi. Avrupa'da İrlanda ve Yunanistan'ın ardından krize girmesi olası ülkeler içerisinde gösterilen Portekiz'in bir kurtarma planı isteyeip istemeyeceği merak konusuydu.

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Teixeira Dos Santos konuya ilişkin ilk önemli açıklamayı yaparak, ülkesinin AB yardımının "gerekli olduğunu" kabul ettiğini söyledi.

Açıklamanın hemen ardından, geçtiğimiz günlerde istifa eden ancak 5 Haziran'daki erken seçime dek görevinin başında olan Portekiz Başbakanı Socrates konuşarak, borç kirizi nedeniyle Avrupa Birliği'nden yardım talebinde bulunduklarını söyledi..

AB Komisyonu da çok geçmeden bir açıklamada bulunarak, Portekiz'in kurtarma paketine başvurma kararı vermesinden ötürü duydukları memnuniyeti ifade etti.

Komisyondan yapılan açıklamada, ''Portekiz Başbakanı Socrates'in AB'nin finansal destek mekanizmalarının etkinleştirilmesini isteme niyetini AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'ya bildirdiği'' belirtildi.

Açıklamada, Barroso'nun en kısa sürede talebin inceleneceğini belirttiği, ayrıca ortaklarıyla dayanışma içinde mevcut zorlukları aşma konusunda Portekiz'e güvenini ifade ettiğine yer verildi.

Euro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Liderleri zirvesinde Portekiz'in yardıma ihtiyaç duyduğunu, bu yardımın 75 milyar euro olmasının ''yerinde'' olacağını belirtmişti.

Portekiz, Avrupa'da Yunanistan ve İrlanda'nın ardından kurtartma isteyen üçüncü ülke oldu. Analistler Portekiz'in yaklaşık 80 milyar Euro'luk bir yardıma ihtiyacı olduğu tahmin ediyor

İşsizliğin yüzde 11,2 olduğu ülkede, bu yıl büyümenin yeniden 0'ın altına inmesiyle çift dipli bir resesyon görülmesinden endişe ediliyor.