Advertisement

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 18 Nisan Pazartesi günü, yaş nedeniyle görevinden ayrılıyor. Ancak hükümet henüz Durmuş Yılmaz'ın yerine başkanlık koltuğuna oturacak ismi açıklamadı.

Bu konuda herhangi bir sinyalin olmaması dikkat çekiyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da sorular karşısında "yeni başkanın ismini günü gelince açıklarız" diyor.

Ancak birçok ekonomistin bu konudaki tahminleri sıkça tartışılıyor. Bloomberg International'ın ekonomistler arasında yaptığı bir anket başkanlık için favori ismin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Erdem Başçı olduğunu ortaya koydu.

Bloomberg ınternatıonal'ın anketine katılan 19 ekonomistin 14'ü Durmuş Yılmaz'ın  yerine yardımcısı Erdem Başçı'nın atanacağını düşünüyor.

Ankete katılan 2 ekonomist Merkez Bankası Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan'ın, diğer  2 ekonomist Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı'nın ve  bir ekonomist de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin'in Durmuş Yılmaz'ın yerine atacağını öngördü.

Bloomberg Internatıonal'ın anketinde adaylar arasında öne çıkan Başçı'nın enflasyondaki olası yükselişe karşı merkez bankasının düşük faiz politikasını değiştirebileceği  iddia edildi.

45 yaşındaki Doç. Dr. Erdem Başçı, 9 Ekim 2003 tarihinden bu yana Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmadan önce de Başçı'nın ismi yine konuşulanlar arasındaydı.