Advertisement

ABD'deki şirket kazançlarının küresel ekonomik büyümeden de yararlanacağı düşünülüyor. U.S Trust'ın yatırımcılarından Chris Hyzy, bunun olması durumunda S&P 500 Endeksi'nin 1,600 seviyesinden rekora tırmanabileceğini söyledi.

"Küresel büyüme yüzde 4.5'un üzerinde gerçekleşecek" diyen Hyzy, küresel büyümenin şirket bilançolarına önceki yıllardan daha çok yansıyacağını belirtti. Hyzy, bu sebeple buna "yarış" değil; "küresel boğa piyasaları maratonu" adını veriyoruz dedi.

Hyzy, S&P 500'de yer alan şirketlerin kârının önümüzdeki yıl yüzde 7 ila 8 olarak gerçekleşeceğini öngördü. Endeksin şu anki değerlemesi kazançların 13.7 katı olarak seyrediyor. Bu oranın 16 katına kadar varabileceği tahmin ediliyor.

S&P 500'ün kârı 8 çeyrektir analistlerin beklentilerinin üzerine çıkıyor. Endeks, Şubat'ta kaydettiği 32 ayın zirvesinin yalnızca yüzde 0.8 altında seyrediyor. Endeks Şubat'ta küresel ekonomiye ilişkin güvenin artmasıyla, Japonya'daki deprem ve Ortadoğu'daki gerilime rağmen zirvede koştı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 1,332.57 puana geriledi. S&P, gün içinde 1,339.38 seviyesine kadar yükselerek, 18 Şubat'tan bu yana en yükseğine işaret etmişti. S&P GSCI Toplam Getiri Endeksi, petrol fiyatlarındaki rekor sayesinde 2008'den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.

Hyzy, iyi şeylerin ağırlıkta olduğunu ve bunun balondan ibaret olmadığını ifade etti.