Advertisement

(A.A) - Elena Salgado, Cadena Ser Radyosuna yaptığı açıklamada, İspanya'nın kesinlikle dışarıdan yardıma ihtiyaç duymadığını belirterek, İspanya ekonomisinin, daha farklılaşmış, sağlam temelleriyle daha güçlü ve Portekiz ekonomisine göre daha rekabetçi bir yapıya sahip olduğunu söyledi.

Rabobank International analisti Jane Foley, gelecek haftalar ve ayların, piyasanın İspanya konusundaki görüşünü belirlemesi için gösterge olabileceğini ifade etti.

Az sayıda ekonomist, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'den sonra İspanya'nın dışarıdan yardıma ihtiyaç duyacak sıradaki ülke olacağını düşünüyor. Buna karşılık İspanya'yı zor zamanlar bekliyor. Şu an yüzde 20 olan işsizlik oranı ülkede en büyük sorunu oluşturuyor.

İspanya Merkez Bankası'nın tahminlerine göre, İspanya ekonomisi iki yıl süren resesyonun ardından bu yıl sadece yüzde 0,8 büyüme kaydedecek.

Hükümet ise bu yıl İspanya ekonomisinin yüzde 1,3 büyüyebileceğine inanıyor. Daha önce yüzde 2,5 olan 2012 büyüme tahmini ise yüzde 2,3'e, yüzde 2,7 olan 2013 büyüme tahmini ise yüzde 2,4'e düşürüldü.

Öte yandan, İspanya'nın, Portekiz'in yardım talep etmesinden sonra gerçekleştirdiği 3 yıllık tahvil ihracı ihalesinde faiz oranı yüzde 3,57'ye geriledi. İspanya'nın en son 3 Mart'ta düzenlediği benzer ihalede faiz oranı yüzde 3,59 olmuştu.

İspanya hazinesi, tahvil ihracıyla, 4,13 milyar euro (5,9 milyar dolar) borçlandı. İhaleye, yaklaşık iki kat talep geldi.