Advertisement

Portekiz Maliye Bakanı Fernando Teixeira dos Santos, dün gece Başbakan Jose Socrates'ın yardıma ihtiyaçları olduğunu kabullenmesinin ardından yarın Budapeşte yakınlarında 16 Euro Bölgesi lideriyle görüşecek.

Geçtiğimiz hafta Socrates'ın erken seçim çağrısının ardından 10 yılın zirvesine çıkan 10 yıllık tahvillerin getirisi bugün de 3 baz puan yükselerek, yüzde 8.465 oldu.

Portekiz, Yunanistan ve İrlanda'nın ardından Avrupa Birliği'ne kurtarma paketi için başvuran 3. ülke oldu. Şimdi Maliye Bakanı Dos Santos'un önündeki en büyük sıkıntı ise alınacak yardım kredisinin geri ödeme faizleri.

Dos Santos, Portekiz ekonomisini daraltmayacak ve Kasım ayında kurtarılan İrlanda'da olduğu gibi halkın şikayetlerine yol açmayacak düzeyde bir faiz oranında anlaşmaya çalışacak.

Londra'daki Barclays Capital'in başekonomisti Julian Callow, piyasanın bu sonucu daha önceden öngörmüş olduğunu, sadece zamanlamasını bilemediklerini söyledi.

Euro bugün dolar karşısında yüzde 0.4 değer kaybederek 1.4278 seviyesinden işlem gördü. 10 yıllık Portekiz tahvilleri ile aynı cinsten Alman tahvillerinin arasındaki faiz farkı ise 2 baz puan daha genişleyerek 513 baz puana yükseldi.