Advertisement

İspanya bugün 4.13 milyar euro (5.9 milyar dolar) tutarında 3 yıl vadeli hazine tahvili sattı. İhalede borçlanma maliyeti, Portekiz'in AB'den kurtarma talep etmesinin ardından düştü.

İspanya hazinesi 3 yıl vadeli tahvili ortalama yüzde 3.568 faizle sattı. Benzer vadedeki tahvil, 3 Mart'taki ihalede ortalama yüzde 3.592 faiz ile satılmıştı. İhaleye gelen talep, satış miktarının 1.79 katıydı. Aynı oran 3 Mart'taki ihalede 3.04 olarak gerçekleşmişti.

Goldman Sachs Group Inc., Portekiz Başbakanı Jose Socrates'im AB'den mali yardım istemesinin hemen ardından gerçekleşen İspanya tahvil satışının, ülke borç krizinin yayılmasının Portekiz ile durup durmayacağının bir sınaması olduğunu kaydetti. Kendisini çevre ülke olarak adlandırılan ülkelerden ayırma çabası içinde olan İspanya, son 30 yılın en derin bütçe kısıntısına giderken, kötü kredilerden dolayı zor duruma düşen mevduat bankalarını korumaya çalışıyor.

Londra'da Deustche Bank AG'den sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Mohit Kumar, ""Portekiz'in yardım talebi krizin yayılma riskini azalttı" dedi ve "Tahviller oldukça iyi performans göstermekte ve İspanyol tahvillerindeki herhangi bir düşüş, krizin yayılma riskinden ziyade bu tahvillerin yüksek değerlemesinden kaynaklanabilir" şeklinde görüş bildirdi.