Advertisement

Euro, Portekiz'in dün AB'den mali yardım talep etmesinin Avrupa Merkez Bankası'^nın bugün faiz artıracağı yolundaki beklentileri gölgelemesi sonrası, dolar karşısında son 14 ayın zirvesinden geriledi.

17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi, Portekiz Başbakanı Jose Socrates'in ülkesinin AB'den mali yardım istediğini açıklamasının ardından, 16 önemli para biriminin 12'si karşısında düştü. Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi euro karşısında değer kaybetti. Japon yeni dolar karşısında 10 gün sonra ilk kez yükselirken, Avustralya doları, ülkede işsizlik oranının düşmesinin ardından ABD doları karşısında ikinci günde de değer kazandı.

Londra'da UBS AG'den Döviz stratejisti Chris Walker, "Portekiz euro üzerinde bir miktar satış baskısı oluşturdu, zira Portekiz'in ayrdım talebi, piyasaya çevre Avrupa ülkelerinde mali sorunların yapısal olduğunu hatırlattı" dedi ve "Borçlanma piyasasını istediğiniz kadar destekleyebilirsiniz, ancak bu durum yapısal konuları çözemez. Avrupa Merkez Bankası, borç sorunlarına karşın, faizleri normalleştirme konusunda adım atacak" şeklinde görüş bildirdi.

Euro dolar karşısında, Londra saati ile 11:00'de, yüzde 0.3 düşerek 1.4286 dolar seviyesine indi. Avrupa ortak para birimi dün 1.4349 dolara kadar çıkarak 19 Ocak 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Yen euro karşısında yüzde 0.6 değer kazanarak 121.83 seviyesine geldi. Japon para birimi dolar karşısında da yüzde 0.3 yükselerek 85.28 seviyesine çıktı.

Konuya yakın iki Avrupalı yetkili, Portekiz'in kurtarma paketinin 75 milyar euroya (107 milyar dolar) kadar çıkabileceğini kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası'nın, bugünkü toplantısında, politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1.25'e yükseltmesi bekleniyor. Banka faiz kararını TSİ 14:45'te açıklayacak ve Başkan Jean-Claude Trichet 15:30'da basın açıklaması yapacak.