Advertisement

Avrupa Merkez Bankası, Portekiz'in borç krizinden dolayı yardım çağrısında bulunan üçüncü Euro Bölgesi ülkesi olduğu bir ortamda, enflasyonu engellemek için, yaklaşık 3 yıllık bir aradan sonra ilk kez faiz artırımına gitti.

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcıları, bugünkü toplantıda, gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak, rekor düşük seviye olan yüzde 1'den yüzde 1.25'e yükseltti. Bloomberg'ün anketine katılan 57 ekonomistin tümü, politika faizinin bu seviyeye çıkarılmasını bekliyordu. Avrupa Merkez Bankası ayrıca, marjinal borç verme faizini yüzde 1.75'ten yüzde 2'ye ve mevduat faizini yüzde 0.25'ten yüzde 0.50'ye yükseltti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin geçen ay "bugünkü faiz artırımının "açık bir biçimde faiz artırımları serisinin bir başlangıcı olmadığını" açıklamasına karşın, yatırımcılar, Almanya ekonomisindeki hızlı büyüme ve enflasyondaki artış nedeniyle, bankanın yıl sonuna kadar faizi yüzde 1.75'e çıkarmasını bekliyor. Ancak, faiz artırımlarıyla birlikte, Yunanistan ve İrlanda'nın ardından dün Portekiz'i de yardım istemek zorunda bırakan ülke borcu krizinin daha da kötüleşmesi riski var.

Londra'da Royal Bank of Scotland Group Plc'den ekonomist Silvio Peruzzo, "Avrupa Merkez Bankası, ekonominin iyi gittiği Almanya gibi çekirdek ülkeler için para politikasını sıkılaştırma kararı aldı ve sorunlu çevre ülkeler için standrt dışı tedbirleri yerinde bıraktı" dedi ve FAiz artırımı uygun ve Haziran ayına kadar diğer bir faiz artırımı olacak" şeklinde görüş bildirdi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Nisan 2011 Perşembe, 14:54 Misafir fotoğraf ne zaman çekildi bilmiyorum ama bu fotoğrafı çeken basın mensubuna teşekkür ederim.söze gerek yok.bu adam, işte budur.