Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, işsizlik başvurularındaki düşüş ve perakende satışlardaki iyileşmenin, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımına ilişkin endişeleri dengelemesi ile birlikte dalgalı seyrediyor. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yaklaış 3 yılın en yüksek seviyesi yakınlarında.

Konut mobilya perakendecisi Bed Bath & Beyond Inc., kar tahmininin analistlerin tahminlerini aşması sonucu yüzde 10 değer kazandı. Victoria’s Secret'ın sahibi giyim perakendecisi Limited Brands Inc., satışlarının tahminlerden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 1.9 prim yaptı. Newmont Mining Corp., temettüsünü değitirmeyi planladığını ve altın üretimini artıracağını açıklaması sonrası yüzde 1.6 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi, New York saati ile 09:37'de, yaklaşık % 0.1 düşerek 1,335.24 puana indi. Dün Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkan Dow Jones Endeksi ise 14 puan ya da yüzde 0.1 kayıpla 12,412.75 puana geriledi.

San Antonio'da U.S. Global Investors Inc.'ten kıdemli trader Michael Nasto "Ekonomi cephesinde durum iyiye gidiyor" dedi ve "İstihdam piyasasının iyileşmekte olduğu yolunda bir umut var. Perakendecilerin satışlarının tahminlerden daha iyi çıkması gerçeği bana, tüketicinin harcamaya başladığını söylüyor. Avrupa'nın borç krizini yönetmekte olduğunu görmek de cesaret verici. Ancak burada kritik konu ABD ve Avrupa'nın her ikisindeki para politikası olacak" şeklinde görüş bildirdi.

ABD hisse senetleri dün, Cisco Systems Inc.'nin diğer teknoloji hisselerine alım getirmesi ve Avrupalı bankaların sermaye artırımına gitmelerinin finan sektörünü desteklemesi sonrası yükseldi. Bu hareket, Dow Jones Endeksi'nin 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmasını sağladı. S&P 500 Endeksi, 5 Nisan'da, Fed toplantı tutanaklarının Fed'in teşvik tedbirlerini geri çekmeye başlayabileceğini işaret etmesi sonucu düşüş göstermişti.