Advertisement

Euro, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'nin, faiz artırımının bir serinin başlangıcı olmadığını söylemesi ve Portekiz2in yardım talebinde bulunması sonrası, dolar karşısında 14 ayın zirvesinden düştü.

17 ülkenin ortak para birimi olan euro, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değer kaybetti. Avrupa Merkez Bankası, bugünkü toplantısında, politika faizini 25 baz puan yükselterek % 1.25'e çıkardı. Başbakan Jose Socrates, dün akşam yaptğı açıklamada, Portekiz'în Avrupa Birliği'nden yardım talebinde bulunacağını söyledi.

Londra'da Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'den Döviz stratejisti Lee Hardman, "Piyasa kendisinin önüne geçti" dedi ve "Piyasa hali hazırda faiz artırımını agresif bir şekilde fiyatlamıştı. Eğer euronun daha da yükselmesini göreceksek, Avrupa Merkez Bankası'nın faizlerin daha da artırılacağı beklentilerini güçlendirmesi gerekiyor. Eğer ülke borç krizi gerilimi azalırsa, bu da euroyu güçlendirebilir. Ancak bu bizim göreceğimiz birşey değil" şeklinde görüş bildirdi.

Euro dolar karşısında seans içinde yüzde 0.6 kadar düştükten sonra biraz toparladı. Avrupa ortak para birimi, Londra saati ile 14:43'te, yüzde 0.5 aşağıda 1.4263 dolar seviyesinde seyrediyordu. Euro dün 1.4349 dolar seviyesine kadar çıkarak, 19 Ocak 2010'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Yen euro karşısında yüzde 0.5 yükselerek 121.86 seviyesine gelirken, dolar karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak 85.21 seviyesine çıktı.

Euro dolar karşısında bu yıl, Almanya'da hızlanan ekonomik büyüme ve enflasyonun % 2.6'ya çıkmasının faiz artırımı beklentilerini güçlendirmesi sonucu yüzde 6.8 değer kazandı.

Frankfurt'ta Commerzbank AG'den döviz stratejisti Lutz Karpowitz, "Piyasada herkes faiz artırımını bekliyordu" dedi ve "Bir kısım insan ise daha da faiz artışı bekliyordu. Bir miktar kar satışı geldi" şeklinde görüş bildirdi.