Advertisement

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç, görevinden ayrıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Koç Holding'in Nakkaştepe'deki merkezinde yapılan 47. Olağan Genel Kurul toplantısında, Suna Kıraç'ın 1977 yılından bu yana sürdürdüğü Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğinden ayrıldığını duyurarak, ''Kıraç'a bu gruba geçen emeğinden dolayı hepimiz adına gıyabında şükranlarımızı sunuyorum'' dedi.

Toplantıda söz alan hissedarlardan Nusret Arsel, Vehbi Koç'un yokluğunu imkanları ölçüsünde azalttıkları için Yönetim Kurulunu tebrik etti ve grubun tarım, gıda ve hayvancılık konularına biraz daha fazla eğilmesini temenni etti.

Arsel'in ardından söz alan Mustafa Koç, tarım, gıda ve hayvancılık konularında ikazları dikkate alacaklarını dile getirdi.

Genel kurulda temettü dağıtımının ''343 milyon 521 bin 339,37 lira ortaklara birinci temettü, 47 milyon 880 bin 122,52 lira intifa senedi sahiplerine, 6 milyon 500 bin lira Emekli ve Yardım Sandığı Vakfına, 206 milyon 478 bin 660,63 lira ortaklara ikinci temettü'' şeklinde gerçekleşmesine karar verildi.-KIRAÇ YERİNE FUNG-Yönetim Kurulu üyeleri Rahmi Koç, Mustafa Koç, Temel Atay, Ömer Koç, Semahat Arsel, Bülent Bulgurlu, İnan Kıraç, Ali Koç, Turgay Durak, John H. McArthur, Sanford Weill, Heinrich Pierer, Peter Dennis Sutherland ve Kwok King Victor Fung'dan oluştu.

2010 yılı faaliyet raporuna göre, Koç Topluluğu, 2011 yılı için konsolide bazda 2,7 milyar lira, topluluk genelinde kombine bazda ise 3,7 milyar lira yatırım hedefliyor.

Genel kurulda yönetim kurulu üye ücretleri aylık brüt 9 bin 250 lira, denetçi üye ücreti de aylık brüt bin 875 lira olarak belirlendi.-DURAK-Durak, Koç Holdingin 2010 yılına ilişkin Faaliyet Raporu'nda yer alan mesajında, topluluk olarak 2008'de kendini gösteren finansal krizden çok önce başlattıkları odaklanma stratejisi ve yeniden yapılandırma sayesinde krizi güçlü bir nakit seviyesiyle karşıladıklarını kaydetti.

Kriz süresince tasarruf tedbirlerinde azami gayret gösterirken, yüksek verimliliğe odaklandıklarını ve ekonomik daralmanın etkilerini azaltmak üzere dış pazarları çeşitlendirirken, rekabet gücünü artıracak yatırımları hayata geçirmeyi sürdürdüklerini belirten Durak, ''Böylece krizin en sert dönemini başarıyla atlatabildik. 2010 yılının ilk aylarından itibaren ise piyasalarda artan hareketliliği en iyi şekilde değerlendirdik. Koç Holdingin piyasa değeri 12 milyar dolara ulaştı. Sonuçta, 2010 yılında konsolide ciromuz yüzde 20 artışla 54 milyar lira olurken, Topluluğumuz yüzde 23 artışla, 4 milyar lira konsolide vergi öncesi kar elde etti. Konsolide yurt dışı gelirlerimiz yüzde 26 artışla 8,3 milyar dolar seviyesine ulaştı'' bilgisini verdi.